*Bayilik-Franchise-Acentelik almak isteyenlerle, verenlerin
buluşma noktası

Bu proje kısa adı TTKD olan Avrupa Birliği'nde Tüm Tüketicileri Koruma
Derneği tarafından desteklenmektedir.

 

*İş kurmak için para gerekiyor. Fikrinizi iş planı haline getirdikten sonra bu para ortada yoksa, yolunuz kapalı demektir. Önce kaynak bulmalısınız. Kısa adı HİK-DER olan, Hibe ve Kredi Alarak İş Kurma, Yardımlaşma Derneği sayfalarına tıklarsanız, KOSGEB, TÜBİTAK  gibi kuruluşların önemli ölçüde finansman desteği sağladıklarını göreceksiniz.

 

-İş planınızı geliştirmede, para kaynağı olarak, birikimleriniz, bankanız, KOSGEB- ve TÜBİTAK dışında da keşfedebileceğiniz kaynaklar olabilir. 1.000,000.00 TL' ye kadar ulaşabilirsiniz. Üzerinde hayal kurmanız, hayali gerçeğe dönüştürmeniz için de çaba göstermelisiniz. Diğer yandan, bankalarla ilişkilerinizde problem oluşmamış ise, kaynak, 100.000,00 - 150.000,00 TL’ hatta daha büyüğü olabilir.. Bir mülkünüz var ise, bu da kaynak oluşturmada bir yol haritası oluşturabilir. Böyle bir pozisyonda değilseniz, bu profile uyan akrabalarınız, yakın dostlarınızı devreye sokabilirsiniz. Şirket ortağı sayısını arttırarak, sermaye gücünü daha da büyütebilirsiniz. Kooperatif şeklinde de olabilir. Çevrenizdekiler, doğrudan yardım elini uzatmazlarsa, proje ortağı yaparak bu desteği isteyebilirsiniz.

 

Google’ de bulduğumuz bir düşünürün size aşağıdaki önerileri katkı sağlayabilir:

 

1.      Başlangıç: Eğer varsa, girişiminiz için birikimlerinizden sağlanan öz-finansman tercih edilen bir nakit kaynağıdır. Bunun avantajı, diğer alternatifleri arama ve hazırlama için zaman ve çaba olmamasıdır. Kendinize borçlanmazsınız ve şirketinizin kontrolünden vazgeçmek zorunda kalmazsınız. Sadece yeni şirketiniz verim sağlamadan bugünkü işinizi bırakmayın.

 

2.      Arkadaşlar ve Aile: Başlangıçtan sonra, girişimin ilk basamakları için aile ve arkadaşlar en sık kullanılan finansman kaynaklarıdır. Gerçek bir değer biçme, gerçek bir ürün ya da gerçek müşterilerden önce bu yaklaşımı kullanın. Temel kural olarak, bu atılması gereken bir ilk adımdır, zira dış kaynaklı yatırımcılar genellikle bu ilk iki kaynağı işin içinde görmeden, finansman sağlamayı düşünmezler.

 

3.      Kredi veya Kredi Limiti:  Eğer şirketiniz sadece geçici ya da az miktarda nakde ihtiyaç duyuyorsa, banka kredilerini denemelisiniz. Çoğu insan borç kaynaklardan faydalanmak istemez çünkü girişim hüsranla sonuçlanması korkusuyla borç yükünün altına girmek istemezler. Ancak eğer siz kendi şirketinize kredi için yeterince güvenmiyorsanız, başka kim güvenebilir ki?

 

 

İş kurmak için sermaye gerekir. Nereden, nasıl bulacaksınız, nasıl kullanacaksınız?

Aşağıdaki formu doldurup bize yollayın. Siz ne düşünüyorsunuz?

Adres: Perpa Ticaret Merkezi, B Blok, Kat: 9 , No.1434  Şişli-İstanbul  cep:
İrtibat tel: 0535 013 35 40  ,
web: www.iskuralim.com, e-posta: iskuralim@yahoo.com

 

Tasarım: M.Barak